Sport en interculturaliteit: taalverschillen buitenspel!

Voetbal: van Afrika tot in Amerika van op de Himalaya tot in de woestijn... letterlijk overal ter wereld brengen jongeren hun vrije tijd door met een bal aan de voeten. Op straat, op een pleintje in de wijk of op de speelplaats komen jongeren van verschillende culturen samen door hun gemeenschappelijke passie: voetbal.

Steeds meer kinderen, die Nederlands niet als moedertaal hebben, vinden nu ook de weg naar de sportclub en dat kunnen we enkel toejuichen. Dit uit zich vanzelfsprekend in een grotere (talen)diversiteit binnen de clubs, maar biedt anderzijds heel wat spontane oefenkansen aan die jongeren. Al is net dát vaak een grote uitdaging voor trainers.

Vzw De Rand presenteerde recent samen met Voetbal Vlaanderen en de KBVB een knap staaltje vakwerk om hun trainers hierin te ondersteunen en de drempel naar de sportclub te verlagen voor jongeren met een andere culturele achtergrond. Dat er vaak een taalachterstand aanwezig is, is geen geheim. Dit wordt door het voetbalwoordenboekje dan ook mooi gecounterd.
De heruitgave van deze tool helpt spelers om zich te integreren in een Nederlandstalige voetbalclub en is een vervolg op de eerste uitgave van dit boekje en het memoriespel dat vzw De Rand presenteerde in 2019.

 

Wat vind je in het voetbalwoordenboekje?

Het zakwoordenboek "Aftrap" is samengesteld in samenwerking met docenten van het departement Coach Education van Voetbal Vlaanderen. Het focust in de eerste plaats op de belangrijkste voetbaltermen. Maar "Aftrap" is meer dan gewoon een voetbalwoordenboek. Het boekje telt zo’n 500 woorden en is opgedeeld in 10 korte hoofdstukken zoals het voetbalveld, mijn voetbalzak, de training. Daarnaast besteedt het boekje aandacht aan de kleedkamer, leert het jongeren te vertellen waar ze pijn hebben of hoe ze een drankje bestellen in de kantine. De kleurrijke tekeningen en de spelelementen maken het boekje heel toegankelijk.  

Hedeli Sassi van de KBVB: “Het woordenboekje is bedoeld voor iedereen die geïnteresseerd is in voetbal en met taal wil spelen. De combinatie van taal en beeld met de luchtige lay-out en spelelementen maakt het aantrekkelijk voor kinderen. Maar ook anderstalige volwassenen die verbonden zijn aan een voetbalclub zoals trainers, jeugdcoördinatoren, bestuurders en vrijwilligers die onze taal nog niet machtig zijn, leren er snel onze taal mee.”

Cindy Van Dijck, stafmedewerker vzw De Rand: “De opgebouwde ervaring op vlak van oefenkansen Nederlands in de vrije tijd in combinatie met de expertise van de Voetbalbond is een enorme meerwaarde en heeft geleid tot een handig boekje om Nederlands te oefenen.”
 

De reacties?

Bij KVK Wemmel zijn ze alvast enthousiast. “De laatste jaren zijn er steeds meer sporters van verschillende nationaliteiten die zich inschrijven in onze club. Wij organiseren dus al een tijdje activiteiten om  deze jongeren extra oefenkansen Nederlands te bieden. Dit is een perfecte aanvulling", zegt voorzitter Frank Van Biesen.
Ook de spelers zien hier de meerwaarde van in. “Het zal een hulp zijn voor ons. We kunnen nu één taal spreken tijdens de match in plaats van twee talen tegelijk”, vult de talentvolle Jordan aan.
Onze Rode Duivels sprongen ook mee op de kar en promoten dit boekje met veel enthousiasme en geloof in de meerwaarde ervan!

Geïnspireerd?

De boekjes zijn gratis voor voetbalclubs in Vlaams-Brabant, andere sportclubs betalen €0,50 per boekje.
Ben jij als sportfederatie ook geïnspireerd en wil je een inkijkexemplaar ontvangen? Dat kan! Mail ondersteuner Tine en ze zorgt dat je er eentje ter beschikking hebt.
 

Welke informatie of materialen omtrent taalstimulering in sportclubs heeft vzw De Rand nog?

Naast dit boekje werkten de KBVB en vzw De Rand ook al samen voor de ontwikkeling van een speldoos met voetbalwoordenschat.
Vzw De Rand ondersteunt sportclubs ook via Boest – samen scoren met Nederlands. Op deze site vind je filmpjes rond verschillende thema’s om je clubs waar mogelijk zo laagdrempelig mogelijk te maken.
 

Info?

Je kan terecht bij ondersteuner Tine of rechtstreeks bij vzw De Rand bij Cindy Van Dijck via mail of op het nummer 02 568 01 78.

 

Voetbal: van Afrika tot in Amerika van op de Himalaya tot in de woestijn... letterlijk overal ter wereld brengen jongeren hun vrije tijd door met een bal aan de voeten. Op straat, op een pleintje in de wijk of op de speelplaats komen jongeren van verschillende culturen samen door hun gemeenschappelijke passie: voetbal.

Steeds meer kinderen, die Nederlands niet als moedertaal hebben, vinden nu ook de weg naar de sportclub en dat kunnen we enkel toejuichen. Dit uit zich vanzelfsprekend in een grotere (talen)diversiteit binnen de clubs, maar biedt anderzijds heel wat spontane oefenkansen aan die jongeren. Al is net dát vaak een grote uitdaging voor trainers.

Vzw De Rand presenteerde recent samen met Voetbal Vlaanderen en de KBVB een knap staaltje vakwerk om hun trainers hierin te ondersteunen en de drempel naar de sportclub te verlagen voor jongeren met een andere culturele achtergrond. Dat er vaak een taalachterstand aanwezig is, is geen geheim. Dit wordt door het voetbalwoordenboekje dan ook mooi gecounterd.
De heruitgave van deze tool helpt spelers om zich te integreren in een Nederlandstalige voetbalclub en is een vervolg op de eerste uitgave van dit boekje en het memoriespel dat vzw De Rand presenteerde in 2019.

De combinatie van taal en beeld met de luchtige lay-out en spelelementen maakt het voetbalwoordenboekje aantrekkelijk voor kinderen. (Hedeli Sassi, KBVB)

Wat vind je in het voetbalwoordenboekje?

Het zakwoordenboek "Aftrap" is samengesteld in samenwerking met docenten van het departement Coach Education van Voetbal Vlaanderen. Het focust in de eerste plaats op de belangrijkste voetbaltermen. Maar "Aftrap" is meer dan gewoon een voetbalwoordenboek. Het boekje telt zo’n 500 woorden en is opgedeeld in 10 korte hoofdstukken zoals het voetbalveld, mijn voetbalzak, de training. Daarnaast besteedt het boekje aandacht aan de kleedkamer, leert het jongeren te vertellen waar ze pijn hebben of hoe ze een drankje bestellen in de kantine. De kleurrijke tekeningen en de spelelementen maken het boekje heel toegankelijk.  

Hedeli Sassi van de KBVB: “Het woordenboekje is bedoeld voor iedereen die geïnteresseerd is in voetbal en met taal wil spelen. De combinatie van taal en beeld met de luchtige lay-out en spelelementen maakt het aantrekkelijk voor kinderen. Maar ook anderstalige volwassenen die verbonden zijn aan een voetbalclub zoals trainers, jeugdcoördinatoren, bestuurders en vrijwilligers die onze taal nog niet machtig zijn, leren er snel onze taal mee.”

Cindy Van Dijck, stafmedewerker vzw De Rand: “De opgebouwde ervaring op vlak van oefenkansen Nederlands in de vrije tijd in combinatie met de expertise van de Voetbalbond is een enorme meerwaarde en heeft geleid tot een handig boekje om Nederlands te oefenen.”
 

De reacties?

Bij KVK Wemmel zijn ze alvast enthousiast. “De laatste jaren zijn er steeds meer sporters van verschillende nationaliteiten die zich inschrijven in onze club. Wij organiseren dus al een tijdje activiteiten om  deze jongeren extra oefenkansen Nederlands te bieden. Dit is een perfecte aanvulling", zegt voorzitter Frank Van Biesen.
Ook de spelers zien hier de meerwaarde van in. “Het zal een hulp zijn voor ons. We kunnen nu één taal spreken tijdens de match in plaats van twee talen tegelijk”, vult de talentvolle Jordan aan.
Onze Rode Duivels sprongen ook mee op de kar en promoten dit boekje met veel enthousiasme en geloof in de meerwaarde ervan!

Geïnspireerd?

De boekjes zijn gratis voor voetbalclubs in Vlaams-Brabant, andere sportclubs betalen €0,50 per boekje.
Ben jij als sportfederatie ook geïnspireerd en wil je een inkijkexemplaar ontvangen? Dat kan! Mail ondersteuner Tine en ze zorgt dat je er eentje ter beschikking hebt.
 

Welke informatie of materialen omtrent taalstimulering in sportclubs heeft vzw De Rand nog?

Naast dit boekje werkten de KBVB en vzw De Rand ook al samen voor de ontwikkeling van een speldoos met voetbalwoordenschat.
Vzw De Rand ondersteunt sportclubs ook via Boest – samen scoren met Nederlands. Op deze site vind je filmpjes rond verschillende thema’s om je clubs waar mogelijk zo laagdrempelig mogelijk te maken.
 

Info?

Je kan terecht bij ondersteuner Tine of rechtstreeks bij vzw De Rand bij Cindy Van Dijck via mail of op het nummer 02 568 01 78.

Auteur
Tine Van Bossuyt